Мнения и анализи
ДИГИТАЛИЗАЦИЯ В ОБЩИНИТЕ И РЕГИОНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ
Ергин Емин, Керанка Недева и Мартин Банов
Резюме:
Целта на доклада е да се очертаят основите, проблемите и перспективите за дигитализация в общините и регионите в България. За анализа се използват български и европейски стратегически и законодателни документи в областта на цифровизация, включително и тази на земеделието и селските райони в България. Създаването на „Концепция за цифрова трансформация на българската индустрия“ и разработване на Стратегия за цифровизация е инструмент, който да подпомогне бизнеса и да създаде добрата среда за по–висока производителност, водеща до по-бързо социално икономическо развитие и по-висок стандарт. Визията, очертана в Концепцията е до 2030 г. България да се разпознава като регионален център на цифровата икономика чрез внедряване на продукти, технологии, бизнес модели и процеси от Четвъртата индустриална революция......Прочетете повече
За националния характер на българина и либералната демокрация
Автор: Проф. Венцислав Кулов
Моята хипотеза е, че ние, българите, не отстъпваме по нищо на другите народи, ако става въпрос за измеримата страна на интелекта. Това, от което ние страдаме, е един особен вид интелектуална непълноценност: нашето мислене е „егоцентрично”. В някакъв смисъл ние сме асоциални същества – за нас не е обичайно да разглеждаме света с очите на другите хора. Казаното дотук обяснява „девиантното” поведение на българите по въпроса за ваксинацията срещу Ковид 19. Тази ваксинация има две страни – лична и обществена. Втората страна засяга отражението на ваксинирането върху общественото здраве. По правило българинът игнорира този втори аспект на ваксинирането – за него то е личен и само личен въпрос.
Тази статия е провокирана от един пост на Огнян Минчев във Фейсбук, озаглавен „Срамна имитация на противоепидемични мерки, кога Радев ще поеме отговорност?”. Съгласявайки се с всичко, казано от О. Минчев, аз не очаквам реципрочност от негова страна: той едва ли би се съгласил с разбирането, което ще изложа по-долу.........прочетете повече
С поправка в Коституцията: Ще сме държава на регионите с второ ниво

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов за известните и неизвестните на прага на новата ОСП
България ще получи над 1 млрд. евро повече по новата Многогодишна финансова в сравнение с настоящата. В Заключенията на съвета е записано, че 40% от общия бюджет на ОСП трябва да насочен към Зелената сделка. Заложено е и сближаване на плащанията - до 2022 година подпомагането да бъде 200 евро на хектар и 215 евро/ха до 2027г.
Ставката по СЕПП скача двойно от 2022 година, обясни българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов.
Прочетете цялата статия
Айлин Юмерова: Изкуството притежава силата да събужда и променя
offnews.bg
Айлин Юмерова е правен консултант в Български център за нестопанско право. Работи в организацията от юли 2013 г. до момента. Айлин е юрист с магистърска степен по специалност „Право” от Софийски университет „Св. Климент Охридски”. В ежедневната си работа Айлин оказва подкрепа на граждани и граждански организации чрез консултации, свързани с правната рамка и процедурите за регистрация, пререгистрация и вписване на промени на юридическите лица с нестопанска цел, изготвя правни документи и становища, води обучения. Айлин участва в провеждането на разнообразни проучвания и помага при разработването на сравнителни анализи, публикации и статии в сферите на социалното предприемачество, правото на сдружаване и на мирни събрания, социалните услуги и правата на хората с увреждания.
С Айлин разговаряме за гражданското общество, правата по време на пандемия и събуждането през изкуството.
Джезве, кафе и майстори кожари
През май 1944 г. съветският диктатор Йосиф Сталин нарежда масовата депортация на цялото население на татарите от Крим към Централна Азия, като обвинява колективно общността в сътрудничество с нацистка Германия. Десетки хиляди кримски татари загиват - някои, докато още са превозвани с влакове за добитък, а други по-късно, през първите няколко месеца след пристигането си в Централна Азия. Парламентът на Украйна призна депортирането на кримските татари за геноцид.
Прочетете цялата статия
Хаджилъкът в града, най-близо до Бога
bnr.bg
Казват, че Йерусалим е градът, който те издига най-близо до Бога. Неслучайно на древния арамейски език, на който говорел Иисус Христос, хората казвали „изкачвам се в Йерусалим“. Построен върху хълм, градът създава неповторимото усещане за извисяване към Създателя. Затова и стремежът на хората да се докоснат до Светия град не стихва от хилядолетия.
Поклонението до Светите земи, познато сред българите като „хаджилък“, дълго време се смятало за особено важно събитие. То било типично за по-състоятелните православни християни от Балканския полуостров, по времето на Османската империя, когато мюсюлманските първенци ходели на „хаджилък“ до Мека.
Нихал Йозерган, вече преподавател в Софийския университет: Ще бъда полезна на младите хора и ще им предам опита си
novjivot.info
Един език може да се владее перфектно – винаги има какво още да се научи. Езикът е като жив организъм, който винаги се развива
Нихал Йозерган – кърджалийка, отраснала в стария квартал на града и макар че животът я завърта в други географски ширини, носталгията по родния дом никога не я напуска.
Професионалният й път започва в края на 80-те години. Работи рамо до рамо с Кеворк Кеворкян, Дмитри Иванов и Нери Терзиева. Прави стаж в Съветския съюз в популярното предаване „Взгляд“. Като студент пише и за в. „Нов живот“. Работи в турски медии и като кореспондент на българските национални телевизия и радио. Пише за всекидневниците “Стандарт”, “24 часа”, “Труд”.
Прави документални телевизионни продукции, журналистически разследвания, репортажи, коментари… Близо две години работи и към посолството на Република България в Анкара като официален преводач, секретар на дипломатическата ни мисия и личен асистент на посланик Надежда Нейнски.
През 2019 г. бе отличена с наградата на Движение КРЪГ в Кърджали – „Мултикултурният човек“.
Доскоро бе „Българският глас в Турция“, информиращ ни за случващото се в южната ни съседка. Сега сменя житейската си посока. От декември 2019 г. вече е асистент и преподавател към Катедрата по Тюркология и алтаистика към Софийския университет с ръководител на катедрата проф. д-р Ирина Саръиванова. Тя води лекции по „Увод в теорията и практиката на превода“ и „Практически турски език“.
Защо предприема тази коренна промяна в своя личен и професионален път пред „Нов живот“ разказва самата Нихал Йозерган.
Сали Али, който и под карантина готви гурме ястия без отпадък
„Искам да се боря тук, да успея в България, за да мотивирам хората и по този начин да се развие и самата държава“, казва Сали Али. Снимка: Гергана Димитрова
Площад Славейков
Под карантина човечеството се завърна към домашната кухня и дори най-лошите домакини днес са край печката, но немалко подължават да се изхранват, поръчвайки храна за вкъщи. Така е по света, там винаги ще има и някакъв процент хора, които ще посрещат апокалипсиса на трапеза, отрупана с изтънчени блюда. За да оцелеят, някои от гурме ресторантите в големите мегаполиси влязоха в бизнеса с доставка на храна по домовете – кухни със звезди „Мишлен“ в Чикаго, Ню Йорк, Вашингтон… не изоставят висшата кулинария и предлагат обичайното си меню.
Нужен е план как да живеем с коронавируса, а не как да се крием от него
darikradio.bg
Трябва да се научим да живеем с вируса - коментар на водещия на Седмицата Кирил Вълчев. Защото това не е нито първата, нито ще бъде последната пандемия.
Атинската чума – първата описана в историята епидемия, която Тукидид нарича „такава чума и мор, които не са запомнени никъде” – по време на Пелопонеските войни между Атина и Спарта през V-ти век преди Христа продължила три – четири години.
Антониновата чума – наричана още Галенова по името на лекаря Гален, който я описал – продължила 15 години през II-ри век след Христа.
Ерол Ибрахимов: Само Нюрнбергски процес можеше да излекува раните от Възродителния процес
И днес партии използват похватите на СССР, разделят хората на етноси, за да държат властта
factor.bg
Много от избирателите на ДПС все още се страхуват от миналото и от смяна на имената, още мислят, че в Доган виждат закрила
Не мога да съм обиден за Възродителния процес, защото той беше като концлагерите, съсипаха живота на хиляди, казва пред Faktor.bg вокалистът на „Уикеда“
В края на декември тази година се навършват 35 години от едно от най зловещите престъпления на комунистическия режим в България – Възродтелния процес и смяната на имената на турците. За страховете и историческите поуки от този мрачен период, разговаряме с известния музикант Ерол Ибрахимов.
Интервю на Васил Василев
Пропагандата се опитва да подмени реалността с опростена демо-версия и понякога успява
Faktor.bg
Фактът, че толкова много хора могат да си позволят да са малоумни и въпреки това оцеляват доста сносно, е най-голямото доказателство за напредъка и хуманността на нашата цивилизация
Другарите от БСП губят, защото предпочетоха да повтарят опорните точки на Кремъл, да играят частушки и да се заканват на демокрацията, казва пред Faktor.bg антропологът
Седнахме да се изприкажем, по израза на мъдрия български народ, със социалния антрополог Харалан Александров в офиса му, откъдето чудесно се вижда Народното събрание, като на длан, белее се с цялата си прелест. Не щеш ли, установих, че когато ти е пред очите, тотално губиш желание да коментираш нещата, които стават в него, даже и да питаш за тях. Така или иначе, не можеш да избягаш съвсем от парламента. Около него се върти цялото българско човечество, както се изрази веднъж една кандидатка за „Мис Нещо си”.
Интервю на Светослав Пинтев
Диджей БРАНКО: Българинът си мисли за хляб, ток и сметки и не желае да плаща и за музика
ekip7.bg
Бранимир Фиданов, познат в Разград и като Диджей Бранко, е роден през 1960 година. Наследил от родителите си артистичната жилка, Бранко няколко години следва хранителни технологии в Пловдив, за да се завърна в средата на 80-те в Разград, където прави кариера като един от най-успешните диджеи в града и областта ни.
Вероятно много от днешните млади хора не го познават, но за сметка на това на неговата музика са се запознавали и са се женили някогашните младежи и девойки, израснали през 80-те и 90-те в нашия град. Диджей Бранко не се е занимавал само с музика, на него дължим страхотната изрисувана каравана - видеотека, от която целият ни град си вземаше филми за вкъщи. Гледахме ги, но не на компютъра, а на телевизора си и то във времена, когато Интернет, Google и Facebook бяха понятия, които не ни говориха абсолютно нищо. В седмицата на любовта и Деня на влюбените ние решихме да потърсим Бранко, за да ни разкаже за онова славно време, когато сигналът още беше аналогов, музиката и филмите – платени, а албумите и видеокасетите с обложка – доставяни. Да, далеч не както е сега през 2017 – всичко да се сваля, или дори директно да се гледа онлайн. А ето и какво ни сподели той...
Бранко, здравей и ти благодарим, че се отзова на поканата за това интервю! Но нека сега да забием на дълбокото, както се казва, и да преминем по същество: липсват ли ти онези славни години, през които хората не само слушаха, но и активно си купуваха музика и филми за вкъщи? Ти, като един пионер за всички по-стари меломани и киномани в Разград, който доставяше забавления на цял един град, как се чувстваш в новата дигитална епоха на Интернет, където всичко е само на един клик разстояние?
Правото и мощта на президента
Антоний Гълъбов
Това не е миграционна криза, а трансформация на Обединена Европа
Антоний Гълъбов
Това не е миграционна криза. Става въпрос за дълбок процес на трансформация, който няма да завърши с постигането на мир в Сирия. Отминалата 2015 година бе посветена на ролята на ЕС в световен мащаб. Миграцията към Европа е един от тези резултати – онова, което постигна ЕС, няма аналог в световен мащаб и няма нищо по-естествено от това стотици хиляди хора да се стремят към него.
Сериозно за робството, историята и Маркс

Александър Маринов: Ако Борисов подаде пръстче на ДПС, ще му отхапят ръката
Faktor.bg
Антоанета Цонева: За първи път имаме шанс изборният туризъм поне да бъде ограничен
topnovini.bg
Равносметката от компромиса: ДПС оседла белия си кон
Партията на Доган се нуждае от политическа реклама, от брутално казано, спешно де-сатанизиране
Найден Зеленогорски: Няма давност за престъпленията на комунистическия режим
topnovini.bg
В интервю за Topnovini.bg Найден Зеленогорски, съпредседател на парламентарната група на коалиция "Реформаторски блок", разяснява мотивите на внесеното от ГЕРБ и РБ предложение за отпадане на давността на престъпленията по време на комунистическия режим в България. Г-н Зеленогорски, защо трябва да бъдат приети предложените поправки от ГЕРБ и Реформаторския блок в Наказателния кодекс относно отпадането на давността на престъпленията, извършени от комунистическия режим в България? Тази тема се коментира може би вече ¼ век. Имайки предвид, че аз, ГЕРБ и РБ произхождаме от политическите сили, които искаха да се възстанови справедливостта, съвсем логично и нормално е да направим така, че да падне давността по отношение на престъпленията, извършени от комунистическия режим. В края на краищата не е достатъчно само да кажем „извинявай“. Ние трябва да направим необходимото институционално и като общество за да разберем, че завинаги сме скъсали с комунистическия терор и че трябва да бъдат морално и нравствено възстановени честта и достойнството на хората, които са понесли тези огромни травми в своите семейства. Виновните да бъдат наказани, макар и постфактум и без да се стигне до ефективни изпълнения в някои случаи. Просто да има една морална оценка на обществото. Това е повече от нормално и е съвсем логично.
Българският модел за местното самоуправление: традиция, развитие и актуални въпроси
Аспекти на началата на българското местно самоуправление можем да намерим още в предосвобожденска България. Особено в годините след приемането на Хати-шерифа през 1839 година и Хати-хумаюна от 1856 година, който въвежда правилото в съветите - във вилаетите, санджаите, каазите и общините да участват както мюсюлмани, така и немюсюлмани, при това – свободно избрани. Способността на българите да организират около църквата, училището и управлението на стопанските работи е създала достатъчно предпоставки, щото местното самоуправление в новата, следосвобожденска България да е добре познато. И да не бъде такова предизвикателство пред народа, каквито са билите други институции, произтичащи от Търновската конституция.
Ето защо, за временното руско управление в лицето на прозорливия княз Черкаски и най-вече на наследника му княз Дондуков-Корсаков, не е било особена трудна задача установят гражданска власт в 8-те окръга и 56-те санджака в рамките на освободената територия. С тези първи стъпки наистина се въвежда принципът на децентрализацията и широкото самоуправление в селищата, околиите, окръзите и дори в губерниите. Заедно с това е извършено и първото разпределение на отговорностите между отделните нива на местното самоуправление.
След прословутия спор „за” или „против” двукамарния парламент, другата съществена дискусия в Учредителното събрание от 1879 година се развива по въпроса за местното самоуправление. Можем само да съжаляваме, че двете дискусии не са се слели в една. Но такова е било времето. И нашите предци са схванали двукамарния парламент като своеобразно разделение на нотабили и обикновено представителство. А не примерно като регионална камара и камара на представителите.
Началото и дискусията в Учредителното събрание
Можем да съжаляваме също така, че дискусията около новото административно-териториално деление и местното самоуправление не е била подробно протоколирана изцяло. В нея вземат участие много от по-сетнешните държавници на България – Драган Цанков, Петко Каравелов, Тодор Икономов, Константин Стоилов, Марко Балабанов. За да си представите най-добре дискусията, ще цитирам част от изказванията на Константин Стоилов и на неговия опонент Марко Балабанов. Спор, в който има единодушие по отношение на широкото самоуправление в общината, но и различия по отношение на другите нива.
Ергин Емин: Тютюнопроизводството трябва е обвързано с регионалната политика
bgonair.bg
Агенция по тютюна към МС ще реши проблемите в сектора, смята бившият изпълнителен директор на Фонд „Тютюн“
Тютюнопроизводството трябва да обвързано с регионалната политика, а не с общата селскостопанската политика, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria On Air настоящият изпълнителен директор на Асоциацията на българските градове и региони Ергин Емин. Той е и бивш изпълнителен директор на Фонд „Тютюн“.
Емин заяви още, че след 10-годишното управление на ДПС на Министерството на земеделието се налага социално-икономически диктат чрез „социалния тютюн“ в регионите, където се произвежда. По думите му решението е в създаването на Агенция по тютюна, която да се занимава с управлението на средствата към сектора и да е на пряко подчинение на Министерския съвет.
Емин посочи още, че в момента в сектора цари хаос, тъй като няма яснота как се управляват средствата. По думите му това е резултат от закриването на административната структура фонд „Тютюн“.
Гроздан Караджов: Не може ДПС да ни учат на морал
fakti.bg
Тотална деградация и липса на какъвто и да е морал – не може извършителят на престъплението, макар и скрит зад колективното БКП и Държавна сигурност, да внася днес законопроект, с който обвинява всички нас, които толкова години се опитваме да утвърдим ценностите на толерантността, за стореното. Така депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов коментира в "Добро утро, България!" по TВ7 вчерашния скандал в Народното събрание.
Е. Емин: ДПС провокира етническо напрежение, целта са местните избори
Faktor.bg
"Отговорът е, че това е едно лицемерие от страна на ДПС, именно за провокиране на скандал, което да доведе до всякакви други катаклизми, ако може и то точно в регионите, които владеят, за да се подготвят за местните избори без много, много политика. Това е една демонстрация на конвулсиите на изолираните от властта", категоричен беше Емин.
Цвета Караянчева: В този мандат ДПС е извън борда, не може да извива ръце и да генерира корупция

Faktor.bg
Упорито се опитват да пришият партията на Доган към ГЕРБ, но това е измама
- Позволявам си да използвам една народна мъдрост - „Гладна кокошка просо сънува!”. Внушенията за „партньорство“ между ГЕРБ и ДПС не са от вчера. Те битуваха в публичното пространство още преди парламентарните избори. Разпространяваха ги активисти на ДПС в смесените райони, за да разколебаят нашите избиратели. Сега, в условията на широко коалиционно управление, отново се възраждат старите мантри, че ДПС е незаобиколим фактор в управлението и без него е трудно постижима каквато и да било стабилност. Вярно е, че мнозинството бе сформирано след дълъг и тежък преговорен процес и за първи път имаме ясно разписана програма. Нормално е да има спорни моменти в работата на коалицията. Във всяко партньорство има период на напасване, на изглаждане на характерите и механизмите на взаимодействие.
Патриотичното дрънкане на кухи фрази и пошли обиди е прекият път към конфликт, дегенерация и окончателна разруха на българската държава
България е европейска страна, независимо от това колко силен може да се окаже евроскептицизмът на Симеонов и колегите му. В една цивилизована демократична страна публичното слово – включително и най-вече политическото – трябва да съответства на определени стандарти на възпитание и култура на общуването. Без да съм привърженик на крайните перверзии на „политическата коректност“, смятам, че употребата на думи като „кучки“ и „озверели човекоподобни“ са израз на простащина и са особено опасни, когато се отнасят за обозначени представители на етно-конфесионални общности. Живеем във все по-опасен свят и употребата на „слово на омразата“ е бумеранг с незабавно и разрушително действие. Огледайте се наоколо – кой употребява подобни думи и изрази? Жириновски в Москва, семейната диктатура в Северна Корея, самозабравили се диктатори в Близкия изток…
Проф. Евгения Иванова: Все повече мюсюлмани се оплакват, че България им е мащеха и се капсулират
Faktor.bg
До мисълта за сепаратизъм е все още твърде далеч, но може би това е първата стъпка.
ДПС провежда политика, с която събужда страх от нови „възродителни” процеси
Свързването на „радикалния ислям” с тероризма е дълбоко погрешно, казва експертът по етнически политики.
Пламен Даракчиев: Три пъти се разминахме с революцията, тя е неуспяла, а бащите й са изядени
Factor.bg
Преходът от тоталитарна държава ни поведе повече към посткапитализъм, а не към демокрация
Ковачев: ''България не затвори страницата на миналото''
Андрей Ковачев
Монополът на ДПС върху мюсюлманите се разбива
Петър Николов е политолог от Института за дясна политика и преподавател в Нов български университет.
Ние бяхме птиците, които се самообесваха на собствените си примки от илюзии
Интелигенцията се оттегли, този бой за власт и пари е недостоен за неяЕдинствената следа, която оставят днешните политици, е слуз на охлюви
Ако тукашна България се провали и изчезне, емигриралите от нея ще основат някъде по света нова, или нови Българии
- Нещо лошо става. Това стихотворение („Странно“) съм писал през 1963 г., година след „размразяването“ през 1962, след тъй наречената десталинизация, когато бяха разкрити зверствата на комунизма, милионите избити в концентрационните лагери. Ние бяхме повярвали, че настъпва ново време, че комунизмът се очовечава, че настъпва свободата на словото... Уви, в края на 1962 бяха нанесени изтрезвителни удари по интелигенцията в СССР и у нас, илюзиите ни бяха попарени, крилете ни бяха прекършени. 1963 беше годината на първото голямо разочарование. Ние бяхме птиците, които се самообесваха на собствените си примки от илюзии. В друга степен и в друг смисъл сега преживяваме същото разочарование - надеждите ни за истинска демокрация бяха излъгани. Затова може би това стихотворение сега ви звучи актуално.
Социализмът ни убива - не спете спокойно, деца ....
Обезвластяването на народа е основният проблем на днешната българска политическа системаИван Груйкин – Гражданска инициатива „Справедливост“
Изминалите близо пет месеца от управлението на правителството на БСП, ДПС и „Атака“ са време на изключителна динамика в масовото осъзнаване на днешните български реалности. Протестната вълна, започнала от злополучния избор на Пеевски, накара много хора, дотогава не проявяващи никаква политическа активност, да заявят позициите си по основни въпроси на политическата система, изборния процес, правосъдието. За все по-голяма част от българите вече е ясно е, че има системен проблем на модела, по който функционират българската държава и нейните институции.
Евроимигранти: От ксенофобията до депортациите
Проф. Кръстьо Петков
Първите прояви на масова ксенофобия в развитите европейски страни имат над 20 годишна история. Днес те са типичен белег на общественото мнение и намират израз в официалните държавни и медийни политики. Не минава седмица, без водещ политик от Стара Европа да не отправя закани за екстрадиране към една или друга етническа общност.
Прочети цялата статия
Харалан Александров: Има опасност мирният протест да завърши с погром
- Г-н Александров, как ще коментирате втвърдяването на властта към протестиращите, многото полиция и нейната агресивност, плътните ограждания около Народното събрание?
- Властта видимо е уплашена и има защо. Легитимността на това управление бързо ерозира. Все повече хора, макар и по различни причини, започват да си казват: "Така повече не може", както чудесно го формулира Александър Кьосев. Същевременно правителството и подкрепящите го партии и икономически лобита не могат да си позволят да отстъпят без бой,