Валери Жискар д’Естен: Европа е последният шанс за Европа
На Уинстън Чърчил, който през 1946 г. заяви "Let Europe arise!", аз отговарям като ехо: “Напред, Европа!”. Това заяви бившият френски президент Валери Жискар д’Естен в реч в Цюрих през октомври 2016 г., в която анализира грешките на Европейския съюз. Бившият държавен глава почина на 94-годишна възраст, след като бе заразен с коронавирус. По този повод припомняме неговата визионерска реч.
25 октомври 2016, Цюрих
Датата е 19 септември 1946 г. Уинстън Чърчил, чиято роля беше решаваща, особено през 1940 и 1941 г., за да се попречи на нацизма да вземе властта в Европа, се обърна към аудиторията, започвайки с думите: I wish to speak to you today about the tragedy of Europe (Искам да говоря днес пред вас за трагедията на Европа).
Тези думи остават актуални, дори и тяхното съдържание да се е променило. Нека кажем ясно: Европа обединява някои елементи, които могат да я отведат към трагична развръзка, ако не се вземе в
ръце. Въпреки това нейната история започна толкова добре. Какво се обърка? Защо Европа днес изглежда е в застой? Какво трябва да се направи, за да се съживи пламъкът? Можем да посочим два момента на разрив: един във времето и един в пространството.
Златния век на Европа, който от 1946 г. позволи да се изгради единен пазар с четири свободи на движение (стоки, капитали,
услуги, хора) и успешното създаване на еврото. След Договора от Маастрихт през 1992 г. - последният добър европейски договор -,
Вторият разрив, в пространството, е разривът на Европа на два проекта. От една страна, има ЕС на 28-те (скоро 27 без Великобритания). Неговите принципи и правила са тези на една икономическа зона на свободна търговия, наблюдавана и защитавана от постоянните институции, и съпътствана от минимална степен на политическо сътрудничество. От друга страна, е по-ограничената и хомогенна съвкупност на страните членки на еврозоната. Тази зона включва най-вече шестте страни основателки (Франция, Германия, Италия, Белгия, Холандия, Люксембург), които от повече от 60 г. запазиха желанието си да се обединят въпреки многобройните сътресения и които са призвани да успеят един ден да създадат политически съюз. Към тях се присъединиха други държави членки и тази цялост символизираше “Европа на Маастрихт”, която вървеше напред.
Нека създадем между държавите, които желаят, обединени вече под името Европа, фискален съюз за равно данъчно облагане на доходите, фирмите и наследството. Тогава един общ дълг в европейски мащаб ще придобие смисъл.
За да се създаде широка подкрепа за този проект, би било добре да се начертае маршрут и да се определи календар.
Вчера, както и днес, тяхното разбирателство е необходимо за всеки напредък. Хората като мен, които са воювали през последната война, оценяват огромния исторически напредък, който представлява това партньорство. В двете страни предстоят важни избори през 2017 г. Мисля, че това може да бъде повод да се засвидетелства вярата в един амбициозен проект. За младите поколения съюзът между нашите страни е очевидност! Днешните лидери не са преживели войната. Но Европа е нашето бъдеще!
На Уинстън Чърчил, който през 1946 г. заяви тук Let Europe arise! (Нека Европа да възкръсне!), аз отговарям като ехо: “Напред, Европа!”
Превод от френски: Галя Дачкова
със съкращение от /glasove com/