User login

 

„Ако останем само на повърхността на нещата, те не са прости, ако обаче погледнем в

дълбочина, ще видим действителното, а то винаги е просто“

                                                                                                                 Конрад Аденауер 

 

 

 

 

 

Конференция „Ролята на AI за развитие на интелигентни градове“

 Представители на ЕВЕТ взеха участие в конференция на тема „Ролята на AI за развитие на интелигентни градове“, проведена от катедра „Регионално развитие“ към Университета за национално и световно стопанство (УНСС) на 30 април 2025 г. Събитието се състоя в Голямата конферентна зала на УНСС и събра студенти, преподаватели, представители на местната власт и експерти от различни институции.

Кръгла маса в ИЕФЕМ-БАН

 Над 50 изследователи, общественици и студенти участваха в кръгла маса на тема „Смяната на имената на мюсюлманите в България през тоталитарния режим. Лични истории – 40 години по-късно“ . Събитието се състоя в хибриден формат и предостави възможност за включване на говорители и слушатели от цяла България, а също и от Турция, Полша, Словения, Великобритания и САЩ, съобщават от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), които бяха домакини на дискусията.

Три години война в Украйна: време за равносметка за Европа

 На 26 февруари 2025 г. представители на АБГР взеха участие в публична дискусия на тема „Три години от война в Украйна: време за равносметка за Европа“, организирана от Институт за икономическа политика в партньорство с Фондация „Конрад Аденауер“ България . Дискусията бе посветена на геополитическата и икономическата динамика, свързана с руската война в Украйна, и потенциалните сценарии за възстановяване на Украйна след войната.

Форум В40 в София

 Председателят на ЕВЕТ, г-н Ергин Емин, участва в работата на кметовете от мрежата В40 в София.

От 23 до 25 февруари София е домакин на най-престижния Форум на кметовете от мрежата В40. Събитието е 4-то издание на инициативата, която досега е организирана в Истамбул, Атина и Тирана. Темата на софийското домакинство е: “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”.

Мрежата на балканските градове В40 е създадена в края на 2021г. по предложение на кмета на Истамбул, Екрем Имамоглу, и обединява над 70 града от от региона. Целта на мрежата е да насърчава сътрудничеството между балканските градове и да разработва ефективни местни решения за справяне с общите предизвикателства. Годишната среща на В40 в София предоставя платформа за диалог и сътрудничество между балканските градове, насочена към разработването на ефективни местни решения в областта на климатичните промени, иновациите и устойчивия растеж.

Кръгла маса „Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига“

 На 15 януари представители на Асоциацията на българските градове и региони (АБГР) взеха участие в кръглата маса на тема „Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига“. Събитието се проведе в УНСС и беше организирано от катедра „Икономика на природните ресурси“ и Научноизследователския център за агробизнес и природоползване, с участието на Министерството на земеделието и храните и по инициатива на акад. Атанас Атанасов и Кирил Вътев, министър на земеделието в периода 2023-2024 г.

Светли празници!

 

Откриване на Международния Фестивал на Етнографското Кино “ОКО”

Официалната церемония по откриване на украинско-българския Международен фестивал на етнографското кино „ОКО“ се състоя на 8 ноември в Националния дворец на културата - кино „Люмиер“.

Събитието събра над 200 гости, подкрепящи украинската кауза, сред които бяха представители на различни министерства, посолства и университети, журналисти, общественици и културни дейци.

"Ататюрк. История на идеи": Ролята на София за формирането на създателя на Турция

На 06.11. членове на Гр.Сдр.’ЕВЕТ’-София присъстваха в аулата на Софийския Университет ”Св. Климент Охридски” на представяне на книгата на Проф. М. Шюкрю Ханиоглу от Принстънския университет “Ататюрк. История на идеи”. “Книгата изследва интелектуалните търсения на Ататюрк, които са най-малко изследваните и изучавани в историографията. Ясно е, че той не е интелектуалец в строгия смисъл на думата, но еволюцията на възгледите му влияе много силно на политиката, която той провежда. Изследвайки живота и работата на Ататюрк съм се опитал да разгледам прехода от късната Османска империя към съвременната турска държава. Стигнах до извода, че по-скоро има приемственост между двата периода, отколкото рязко прекъсване и изцяло нова ера.“ - каза професорът.



Нашите партньори